1. احصاء نیاز

2. اعلام فراخوان

3. داوری طرح های واصله و جذب تیم های منتخب

4. پیش شتابدهی

5. بررسی و انتخاب طرح های دارای صلاحیت جهت ورود به مرحله شتابدهی

6. شتابدهی

7. گزینش استارتاپ های دارای صلاحیت جهت ورود به مرحله پساشتابدهی

8. پساشتابدهی (ارزشگذاری استارتاپ های منتخب، جذب سرمایه و ورود به بازار)

شرایط پذیرش استارتاپ‌ها

-توانایی تیم اجرایی -وضعیت فعلی طرح و ایده -ماهیت محصول و قابلیت رشد -کشش بازار و وضعیت عرضه و تقاضا -ارزش پیشنهادی (مزیت رقابتی) -میزان سرمایه درخواستی -شاخص های مالی و اقتصادی -ریسک های اجرایی -نتیجه تحلیل‌های SWOT

سوالات متداول

1. برای راه‌اندازی استارتاپ‌ ایدۀ فوق‌العاده‌ای دارم، اما در مباحث فنی نیاز به همراهی و مشاوره دارم. با وجود این، باز هم روی من سرمایه‌گذاری می‌کنید؟

بله. یکی از خدمات شتابدهنده فیدتک به استارتاپ‌ها منتورینگ فنی است. در صورتی که طی مراحل ارزیابی اولیه، ایده شما مناسب تشخیص داده شود و نیاز به حضور مشاور فنی در کنار شما وجود داشته باشد، این امر تحقق می‌یابد.

2. آیا نیاز است که قبل از ارسال درخواست پذیرش، شرکت خود را ثبت حقوقی کنیم؟

خیر. شتابدهنده فیدتک ارائه خدمات شتابدهی خود را برای اشخاص حقیقی شامل فناوران و هسته‌های نوآور و استارتاپ‌ها و همچنین اشخاص حقوقی در سطوح مختلف بر اساس نیازمندی ایشان ارائه می‌نماید. شما می‌توانید همین حالا درخواست خود را از این طریق(عبارت “این طریق” به صورت هایپرلینک به صفحه درخواست پذیرش در شتابدهنده وصل باشد) در سامانه ثبت نمایید.

3. نیازی به سرمایه‌گذاری شما نداریم، اما به توصیه‌هایتان چرا. آیا می‌توان بدون حضور در شتابدهنده فیدتک از توصیه‌های شما بهر‌ه‌مند شد؟

بله، حتماً. یکی از خدمات شرکت توسعه نوآوری و فناوری سپهر سینا (شتابدهنده فیدتک) ارائه خدمات تجاری سازی و توانمندسازی به کلیه بازیگران اکوسیستم علم و فناوری کشور است. شما می‌توانید از این طریق (عبارت “این طریق” به صورت هایپرلینک به صفحه درخواست توانمندسازی وصل باشد) به صفحه توانمندسازی مراجعه و ضمن مطالعه لیست خدمات قابل ارائه فیدتک، درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما بررسی و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

4. از کجا بدانم که ایده مرا کپی نمی‌کنید؟
نگرانی شما کاملاً برای ما قابل درک است. به همین جهت شتابدهنده فیدتک به محض اینکه ایده شما شاخص‌های مدنظر را دریافت نماید، قراردادی با فناور و صاحب ایده منعقد می‌شود که یکی از بندهای آن عدم افشای اطلاعات و تعهد طرفین نسبت به این موضوع است.
5. تیم ما دو استارتاپ‌ دارد. آیا می‌توانیم هر دو را جهت پذیرش در شتابدهنده ثبت کنیم؟

بله، ولی ما چنین کاری را پیشنهاد نمی‌کنیم. بهتر است استارتاپ‌ مورد علاقه‌تان که دستیابی به محصول سریعتر صورت می‌پذیرد و بازار پسندی بیشتری دارد را انتخاب و همان را ثبت کنید.

6. آیا برای همیشه در استارتاپ‌هایی که شتابدهی کرده‌اید، سهام‌دار باقی می‌مانید؟

خیر. شرط حیات شتاب‌دهنده‌ها این است که منابع لازم برای ادامه کار خود را مهیا کنند. یکی از آنها این است که بودجه لازم برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های سیکل‌های مختلف خود را تدارک ببینند. در دنیا، این بودجه از محل فروش سهام شتا‌ب‌دهنده‌ها در استارتاپ‌هایی تامین می‌شود که شتاب‌دهنده آنها را پیشتر شتابدهی کرده و در آنها سهام‌دار است. البته این مورد به صورت جزئی استثنا هم دارد که ممکن است بر اساس نوع محصول، جذابیت‌های آن و سیاست‌های کلان شتابدهنده تغییر نماید.